Chcete vedieť viac o rozchodníkoch?

Ste na správnom mieste

KDE PESTUJEME ROZCHODNÍKY?

Naše rozchodníky pestujeme na západnom Slovensku v krásnom prostredí borovicových lesov.  Je to miesto, kde je vlhkosť vzduchu o niečo vyššia a pôda bohatšia na minerály. Niet divu, že pestovanie nám ide naozaj od ruky a mesačne vyexpedujeme tisícky rozchodníkov. 

NAČO SÚ ROZCHODNÍKY VHODNÉ?

Rochodníky sú jedinečné v tom, že nevyžadujú žiadnu starostlivosť a uspokoja sa aj so suchou pôdou. Práve to je dôvodom, prečo sú ideálne na miesta, kde je veľa slnečného svitu a málo vlahy. Prirodzene sa vyskytujú na skalách, popri chodníkoch a na iných nehostinných stanovištiach. Naše rozchodníky, ktoré predávame v multiplátach, sú vhodné najmä na:

 • extenzívne zelené strechy
 • zmiešané strešné záhrady
 • väčšie skalky
 • pokrytie a zazelenanie určitých častí záhrady (pri plote, garáži...)
 • zazelenanie hrobových miest

KOĽKO ROZCHODNÍKOV BUDEM POTREBOVAŤ?

Hustota výsadzby je veľmi individuálna a zavísí hlavne od vašich očakávaní. Ak plánujeme vysadiť rozchodníky na zelenú strechu, je dôležité uvedomiť si, že sadenice tvoria základ pre peknú prerastenú zelenú strechu v budúcnosti. Samozrejme, čím väčšia hustota rozchodníkov bude, tým skôr sa môžeme tešiť z kompletne zelenej strechy.

 • Pre bytové domy s veľkou plochou strechy je minimálna hustota 8ks/m2, avšak rozrastanie sadeníc býva pomalšie a kompletné zazelenanie môžeme očakávať až po 5 rokoch. Bytové domy sú zvyčajne vyššie a teda zelená strecha nie je pre obyvateľov viditeľná, a preto je akceptovateľná aj nižšia hustota rastlín.
 • Pri rodinných domoch sa snažíme o to, aby zelená strecha čo najrýchlejšie plnila svoj účel a poskytovala svoje výhody ľuďom, ktorí bývajú pod ňou. S tým zároveň suvisí aj to, do akej miery je pokrytá pôda vegetáciou. Minimálna hustota sadeníc roczhodníkov na zelenú strechu rodinného domu je 10-15ks/m2, čo nám zabezpečí úplné prerastenie do 3-5 rokov. Aj keď sú rozchodníky suchomilné ratsliny, ktoré nepotrebujú veľa na to aby prežili, občasné polievanie je vítané. V našich končinách máme čoraz menej dažďa a stále viac teplotných extrémov, takže je prirodzené že ani tak odolné rastliny ako sú rozchodníky, nedokážu vyzerať stále pekne.
 • Ak nechceme čakať niekoľko rokov na to, aby sme mali krásne zelenú strechu, existuje riešenie vo forme rozchodníkových kobercov, ktoré máme v ponuke tiež.  Je to drahšia alternatíva, avšak bez akejkoľvek ďalšej námahy máme krásne prerastenú pôdu a extenzívna zelená strecha okamžite poskytuje všetky výhody, kvôli ktorým sme si ju zvolili. 🙂 

AKO A KEDY SADIŤ ROZCHODNÍKY?

 • Sadenie rozchodníkov je hádam to jediné, čo od vás rozchodníky potrebujú počas celého života. Napriek tomu je to naozaj jednoduchý proces, ktorý vám bude prinášať radosť. Ideálny čas na sadenie je od jari do jesene, kedy je pôda stále mäkká. Zmena prostredia rozchodníkom nijako neublíži, len potrebujú čas na adaptáciu a na začiatok trocha vlahy ak je sucho.
 • So spôsobom sadenia si absolútne nerobte starosti. Vezmite si malú záhradkársku lopatku a zaborte ju asi 5cm do zeme. Do vytvorenej jamky vložte rozchodniík a s vykopanou pôdou zasypte. To je všetko. Celkom jednoduché, že? Ak ste sa rozhodli vysádzať väčšie množstvo rozchodníkov, vyhraďte si dostatok času.
 • Vysadenie jedného multipláta rastlín vám zaberie asi 20-30 minút. V jednom multipláte je 104ks pričom platíte za 100ks. Rozchodníky, tak ako aj iné živé organizmy, nie sú rovnaké a niektorým sa nepodarí vyrásť tak rýchlo ako by bolo vhodné. Preto je v každom pláte malá rezerva.